Parlamento'ya Başlarken

Referandom ekibi olarak nelerle uğraşıyoruz? Parlamento ile neler yapmak istiyoruz?


Selamlar,
Parlamento'nun ilk yazısında Referandom ekibi olarak nelerle uğraştığımızı, yöntemimizi ve Parlamento ile neler yapmak istediğimizi sizinle paylaşmak istedik.
Referandom, karar merciilerini takip edebilmeyi kolaylaştırma misyonuyla ortaya çıkmış bir oluşum. 
Belli bir süreliğine adımıza karar alma hakkını devrettiğimiz milletvekilleri, her biri ortalama 6.5 saat süren meclis oturumlarında aldıkları kararlar ile geleceğimizi şekillendiriyorlar. Bir vatandaş olarak bu kararları takip etmek ve meclisleri denetlemek bir sorumluluk, hatta ihtiyaç. 
tv.tbmm.gov.tr (canlı yayınları kaçırmazsanız) ya da tbmm.gov.tr'den meclis oturumlarını izleyip, tutanaklarını okuyarak meclisleri takip edebilirsiniz. Fakat çoğumuzun buna ayırabilecek ne vakti var ne de buradaki terminolojiye hakim olabilmesi mümkün. Biz de Referandom ekibi olarak tam bu noktada ortaya çıktık. 
İçerik ekibimiz, TBMM ve büyükşehir belediye meclisleri genel kurullarının canlı yayınlarını ve tutanaklarını sizin adınıza takip ediyor. Buralarda oylanan teklifleri terminolojiden arındırarak kısa özetler haline getiriyor. 
Kullanıcılarımız, referandom.com üzerinden meclis genel kurullarında oylanan önerge ve kanun tekliflerini hap bilgi halinde günde 10 dakikada kolayca takip edebiliyor. Tıpkı milletvekilleri gibi bu teklifleri oylayıp katılma/katılmama nedenlerini ve alternatif çözüm önerilerini belirtebiliyorlar. Ayrıca meclis oylaması sonuçlarıyla kendi oylarını da karşılaştırabiliyorlar.
Vatandaşlar ile temsil etme haklarını devrettikleri vekiller arasındaki kopukluğu gidermeyi istiyoruz. Meclisleri daha şeffaferişilebilir ve hesap verilebilir kılarak demokrasiyi güçlendirme hevesiyle çalışıyoruz. 
Parlamento'da ise amacımız, karar merciilerine dair yaptığımız tüm bu çalışmaların dışında katılımcı demokrasi, TBMM ve büyükşehir belediye meclisleri özelinde yazı dizileri hazırlayıp  temel kavramları detaylıca açıklayarak politik okuryazarlığı güçlendirmek.
Meclisler ve demokrasi özelinde farkındalık yaratmaya devam edeceğiz. 
Takipte kalın!